PROMOCJE
AKTUALNOŚCI
% pakiety Voucher upominkowyVoucher upominkowy
Kraków, Mikołajska 28 +48 12 429 60 26 +48 12 429 61 39

Atrakcje w pobliżu

Lokalizacja hotelu Wit Stwosz to jeden z naszych głównych atutów. Hotel mieści się w samym centrum Krakowa, przy spokojnej i cichej ulicy Mikołajskiej, która prowadzi bezpośrednio do Ryneku Głównego. Od nas wszędzie blisko:

RYNEK GŁÓWNY W KRAKOWIE - 1 minuta od hotelu

Serce miasta. Każdy, kto odwiedza Kraków po raz pierwszy (i nie tylko), w pierwszej kolejności kieruje tu swe kroki. Nie bez powodu. To jeden z najpiękniejszych i zarazem największy średniowieczny rynek w Europie, mający wymiary aż 200 m x 200 m! Od strony wschodniej do Rynku przylega plac Mariacki wraz z Kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Sam Rynek Główny otaczają zabytkowe kamienice i okazałe pałace o kilkusetletniej historii, związane z władzą miejską i królewską. Dziś miejsca te stanowią lokalizację licznych restauracji, kawiarni, sklepów i galerii sztuki. Delektując się pyszną kawą, można wsłuchać się w hejnał  – symbol miasta, grany co godzinę z wieży Mariackiej. Pośrodku Rynku znajdują się Sukiennice i Wieża ratuszowa. Znajdujący się przy Sukiennicach pomnik Adama Mickiewicza to kultowe już miejsce spotkań od kilku pokoleń. Podziemia Rynku skrywają otworzone w 2010 r. Muzeum - Podziemia Rynku Głównego. Na płycie Rynku co roku organizowane są imprezy i wydarzenia licznie gromadzące mieszkańców i turystów. Do najpopularniejszych z nich należą Targi Bożonarodzeniowe i Wielkanocne, a także pożegnanie Starego Roku w noc Sylwestrową.


SUKIENNICE - 1 minuta od hotelu

To piękny, zabytkowy budynek, znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego. Obecny wygląd Sukiennic to efekt wielu przemian. Początkowo w centralnym miejscu na Rynku ulokowane były kramy sukienne, które w XIV w. otrzymały zadaszenie, co sprawiło, że ich wygląd zaczął przypominać halę targową. Kiedy gotyckie Sukiennice uległy spaleniu, na ich miejsce wybudowano renesansowy budynek, zwieńczony attyką. Pod koniec XIX w. Sukiennice ponownie przebudowano, w dolnej hali wzdłuż ścian zostały ustawione drewniane kramy, a same ściany zostały udekorowane herbami miast i godłami cechowymi, natomiast piętro Sukiennic zostało przekazane krakowskiemu Muzeum. Obecnie w Sukiennicach odnajdziemy dwa rzędy kramów, które kuszą przyjezdnych bogato zdobioną biżuterią (głównie z bursztynami), pamiątkami z Krakowa i różnego rodzaju rękodziełami. Na piętrze Sukiennic możemy podziwiać wystawę Malarstwa Polskiego i Rzeźby XIX w. W Sukiennicach znajduje się równiej wejście do skrytego pod ziemią Muzeum Podziemi Rynku, w którym prezentowana wystawa przybliżają historię miasta.

 


KOŚCIÓŁ MARIACKI - 1 minuta od hotelu

To jeden z największych i najważniejszych kościołów Krakowa, obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego odwiedzającego Kraków. Ta gotycka budowla z XIV i XV w, położona jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego. Fasadę kościoła stanową dwie wieże - wyższa, zwana Hejnalicą, ma 82 m wysokości. Wieńczy ją gotycki hełm, na szczycie którego została umieszczona złota korona. To właśnie z tej wieży co godzinę grany jest Hejnał Mariacki - symbol Krakowa. Druga wieża jest niższa, ma 69 m wysokości i przeznaczona jest na kościelną dzwonnicę, aktualnie także udostępnioną dla zwiedzających. Wnętrze Bazyliki Mariackiej, które było świadkiem najważniejszych wydarzeń w kraju, skrywa w sobie setki lat historii, tajemnic i dzieł sztuki, w tym najwybitniejsze dzieło mistrza Wita Stwosza – Ołtarz Mariacki. Serdecznie polecamy odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca, a dla naszych Gości oferujemy bezpłatne bilety wstępu, przekazywane w hotelowej recepcji.

 

 

COLLEGIUM MAIUS - 6 minut od hotelu

To najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, pierwszej w kraju i jednej z pierwszych w Europie szkół wyższych. Budowla wzniesiona z kamienia i cegły, znajduje się u zbiegu ulicy św. Anny i ulicy Jagiellońskiej. Na parterze Collegium Maius mieściły się dawniej sale wykładowe, natomiast na piętrze – m.in. izba wspólna, biblioteki i mieszkania profesorskie. Początki budowli sięgają XV w. kiedy to odnawiana była Akademia Krakowska. Powstała wówczas jednopiętrowa kamienica, powiększana systematycznie przez wykup sąsiednich budynków. Wewnątrz Collegium Maius znajduje się dziedziniec otoczony arkadowymi krużgankami. Na początku XIX w. budowla została przebudowana w stylu neogotyckim i stanowiła do 1940 r. siedzibę Biblioteki Jagiellońskiej. Niedługo potem rozpoczęto prace mające na celu przywrócenie wcześniejszy charakter budowli, którą przeznaczono na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 

KAZIMIERZ - 10 minut od hotelu

Każdy słyszał o tej części Krakowa- klimatyczna, pełna historii i przenikającej się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Bez wątpienia warto skierować tam swe kroki, aby osobiście poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca. Kazimierz nie tylko stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, ale jest też jednym z ośrodków życia kulturalnego miasta. W ciągu dnia liczne kafejki i restauracje kuszą aromatycznymi przysmakami kuchni całego świata. Wieczorem, to jedno z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców, dla których Rynek jest zbyt tłoczny i głośny. Początkowo Kazimierz był osobnym miastem, przyłączonym do Krakowa dopiero w 1800 r. Wśród licznych zabytków, na które natrafimy na Kazimierzu, wyróżniają się kościoły Bożego Ciała i św. Katarzyny, kościół Paulinów na Skałce – sanktuarium św. Stanisława, jak również ratusz na Placu Wolnica i cały zespół zabytków architektury przemysłowej przy ulicy św. Wawrzyńca. Warto wspomnieć także o zabytkach kultury żydowskiej. Przy samej ulicy Szerokiej znajduje się pięć bożnic. Najstarsza – Stara Bożnica, zniszczona podczas wojny, została odrestaurowana i dziś mieszczą się w niej zbiory judaistyczne Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

BARBAKAN - 6 minut od hotelu

Barbakan to najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich Krakowa. Znajduje się na Plantach, przed Bramą Floriańską. To gotycka budowla o charakterze obronnym, wzniesiona pod koniec XV w., z siedmioma wieżyczkami i murami, których grubość sięga powyżej 3 m. Obecnie Barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji różnorodnych wystaw, jako arena walk sportowych np. mistrzostw Polski w szermierce bądź historyzowanych walk rycerskich i tańców dworskich.

 

PLANTY - 0,5 minuty od hotelu

Śpiew ptaków o poranku, relaksujący spacer czy jogging pośród drzew, choć w samym sercu miasta? W Krakowie to możliwe - wystarczy wspomnieć Planty, park miejski w formie 4 kilometrowej wstęgi otaczającej Stare Miasto. Park ten został założony na początku XIX w. na miejscu fortyfikacji otaczających miasto. Planty stały się miejscem spacerów, spotkań towarzyskich, a nawet uroczystości narodowych. Były i są nadal inspiracją dla wielu twórców i artystów. To idealne miejsce na spacer czy przystanek podczas intensywnego dnia poświęconego na zwiedzanie Krakowa.

 

 

 

ZAMEK NA WAWELU - 10 minut od hotelu

Zamek Królewski na Wawelu to obiekt rezydencyjno-obronny, którego początki sięgają już XI w. Zamek ma dwa piętra z trzema skrzydłami oraz jednym parawanowym. Obecny wygląd zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, ma charakter renesansowy, barokowy, a także częściowo klasycystyczny. Pośrodku znajduje się dziedziniec z arkadowymi krużgankami. Zwiedzający mogą podziwiać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny, Zbrojownię i wystawę "Sztuka Wschodu".

 

Zamek zbudowany został na Wzgórzu wawelskim, u podnóża którego, jak głosi legenda, swoją kryjówkę miał legendarny smok wawelski. Jaskinia, w której ukrywać miał się potwór, to jedna z atrakcji turystycznych Krakowa, którą można zwiedzać, a swą wizytę udokumentować pamiątkowym zdjęciem z rzeźbą zionącego ogniem smoka, ustawioną przed wejściem do pieczary.