Aktualności

Kraków i UNESCO?

Kraków i UNESCO?

Lista światowego dziedzictwa UNESCO to lista obiektów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, które stanowią „wyjątkową, powszechną wartość” dla całej ludzkości. Wśród ponad tysiąca niezwykłych miejsc, które aktualnie znajdują się na tej prestiżowej liście, odnaleźć możemy 15 obiektów z Polski, w tym właśnie Kraków, który doceniono za wysokie wartości historyczne, architektoniczne i kulturalne.

Kraków, a dokładniej jego historyczne centrum – Stare Miasto, Wawel i Kazimierz, trafił na listę w roku 1978, jako jeden z pierwszych 12 obiektów na całym świecie.

Stare Miasto, czyli teren opasany wstęgą jedynego w swoim rodzaju parku – Plant, zachwyca nagromadzeniem zabytków i dzieł sztuki. To właśnie tu odnajdziemy perły architektury i kultury sakralnej (m.in. Bazylikę Mariacką, Kościół ŚŚ. Piotra i Pawła, klasztory dominikanów i franciszkanów), bogato wyposażone pałace, budowle reprezentacyjne i komercyjne (tj. Wieża Ratuszowa czy Sukiennice) oraz budynki jednego z najstarszych europejskich uniwersytetów – Jagiellońskiego, do dziś stanowiącego ośrodek o międzynarodowej randze (Collegium Maius, Collegium Iuridicum).

Tzw. Droga Królewska, wzdłuż której znajdują się wspaniałe zabytki historycznego Krakowa, prowadzi do Wzgórza Wawelskiego, na którym przez wieki mieściły się ośrodki władzy świeckiej i kościelnej, przede wszystkim renesansowy Zamek Królewski oraz gotycka Katedra ŚŚ. Stanisława i Wacława – miejsce koronacji królów polskich i ich nekropolia.

Przy Starym Mieście i Wawelu znajduje się Stradom, łączący wspomniane części miasta z Kazimierzem. Początkowo Kazimierz był odrębnym miastem, znakomicie funkcjonującym i rozwijającym się dzięki handlowi i rzemiosłu. Było to także miejsce przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Spacerując dziś po Kazimierzu podziwiać można synagogi, kościoły, kamienice i inne urokliwe miejsca, których na Kazimierzu nie brakuje.

Jako hotel Wit Stwosz cieszymy się, że możemy gościć Państwa w hotelu zlokalizowanym przy ul. Mikołajskiej 28, w jednej z 331 historycznych kamienic, która wraz z innymi zabytkami stanowi serce Krakowa – Stare Miasto, od 41 lat będące na prestiżowej na Liście UNESCO.

CIEKAWOSTKA
Ale to nie jedyne fakty łączące dawny Gród Kraka z UNESCO.

W roku 2013 w Pekinie oficjalnie ogłoszono Kraków Miastem Literatury UNESCO. Poza Krakowem ten zaszczytny tytuł nosi 6 innych miast na świecie (Edynburg, Melbourne, Iowa City, Dublin, Reykjavik i Norwich). Tytuł Miasta Literatury UNESCO podkreśla wyjątkowe znaczenie Krakowa dla literatury polskiej i światowej.

Z kolei w listopadzie 2018 r. Komitet UNESCO podjął decyzję o wpisaniu krakowskiego szopkarstwa na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Jako pierwszy polski akcent na liście, wpis ten stanowi ogromne wyróżnienie dla krakowskiej tradycji budowania szopek. Kolorowe i bogate w architektoniczne detale szopki, stanowią dużą atrakcję dla mieszkańców Krakowa oraz turystów, którzy podziwiać je mogą od grudnia do lutego.
← Wróć do Bloga