Aktualności

Nie tylko Rynek Główny i Zamek na Wawelu...

Nie tylko Rynek Główny i Zamek na Wawelu...

Kraków dla wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z pięknym Rynkiem Głównym, Zamkiem na Wawelu oraz klimatycznym Kazimierzem. Jednak to miasto skrywa w sobie także tysiące innych wyjątkowych, choć mniej znanych miejsc, które z pewnością warte są zobaczenia.

Muzeum Farmacji 

Miejsce, które spodoba się nie tylko pasjonatom farmacji. Na 5 kondygnacjach, począwszy od piwnic, aż po strych, znajduje się 12 sal ze stałymi ekspozycjami. Odwiedzający mogą podziwiać przedmioty związane z pracą laboratoryjną dawnych aptekarzy, elementy tradycyjnych wystrojów aptek, naczynia apteczne pochodzące z różnych okresów historii oraz przedmioty związane z zielarstwem. Uzupełnieniem kolekcji są portrety i cenne dyplomy uznanych polskich farmaceutów. Muzeum znajduje się przy ul. Floriańskiej 25.

Smocza Jama

Czy znacie legendę o Smoku Wawelskim? Zapewne tak, ale czy wiecie gdzie znajdowała się jego legendarna kryjówka? Będąc w Krakowie warto to sprawdzić. Smocza Jama to jaskinia powstała ok. 12 mln lat temu, znajdująca się na zachodnim zboczu Wawelu. Wnętrze, pełne zagłębień skalnych i szczelin, tworzy wyjątkową atmosferę, którą koniecznie warto poczuć. Trasa dla zwiedzających ma długość 81 metrów i rozpoczyna się wejściem przez klatkę schodową w ceglanej wieżyczce, która była dawną studnią austriacką. Zwiedzanie kończy się przy ziejącej ogniem rzeźbie Smoka Wawelskiego wykonanej przez Bronisława Chromego w 1972 r.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ogród został założony w 1783 r. i jest obecnie najstarszym tego typu ogrodem w Polsce. Na terenie o powierzchni 10 ha przy ul. Kopernika 27, odwiedzający mogą podziwiać tysiące okazów roślin. Prowadzone są w nim także badania, a sam ogród został wpisany do rejestru zabytków. Do najstarszych roślin, które się w nim znajdują, można zaliczyć prawie 220-letni "Dąb jagielloński" oraz 150-letnie sagowce. To obowiązkowy punkt zwiedzania dla fanów botaniki i florystów, ale także dla wszystkich kochających przyrodę i obcowanie wśród piękna natury. 

Muzeum Witrażu

Wbrew nazwie to nie tylko muzeum, w którym można poznać historię i proces tworzenia witraży, ale także miejsce pozwalające zobaczyć "na żywo" artystów przy pracy oraz poczuć na własnej skórze atmosferę, w której realizowali swoje projekty najwięksi twórcy epoki, tacy jak Wyspiański czy Mehoffer. W muzeum organizowane są także warsztaty, podczas których można samodzielnie wykonać własne dzieło sztuki. Muzeum mieści się przy al. Krasińskiego 23.

Interaktywne Muzeum Flipperów

A na zakończenie nie lada gratka nie tylko dla miłośników gier. Przy ul. Stradomskiej 15 mieści się interaktywne muzeum ze zbiorem ponad 80 różnych gier. Flippery i gier video z kolekcji sięgają lat 50-tych. Wizyta w muzeum pozwoli wrócić wspomnieniami do lat młodości i dostarczy nielimitowanej czasem rozrywki. 

← Wróć do Bloga