Muzeum Auschwitz - Birkenau
Obóz koncentracyjny powstał w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia.
Obóz jest dla świata symbolem nazistowskiego terroru, ludobójstwa i Holocaustu. Był to bez wątpienia największy z obozów koncentracyjnych, w którym straciło życie około 1,5 miliona istnień ludzkich.
Kopalnia Soli w Wieliczce
Królewska Kopalnia Soli w Wieliczce jest jedną z najstarszych funkcjonujących tego typu atrakcji w Europie. Nie bez powodu została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Podziemna atmosfera, którą tworzą rzeźbione w soli ołtarze, rzeźby i reliefy, solne jeziora oraz Kaplica Św. Kingi iluminująca ogromnymi solnymi żyrandolami, na długo pozostaje w pamięci.
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Fabryka Oskara Schindlera założona została w 1937 roku pod nazwą Pierwsza Małopolska Fabryka Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” Sp. z o.o.. W roku 1939 fabrykę przejął niemiecki przedsiębiorca Oskar Schindler i przekształcił w Niemiecką Fabrykę Wyrobów Emaliowanych (Deutsche Emailwarenfabrik). Schindler zatrudniał w fabryce żydów, którym groziła eksterminacja. Następnie wpisani oni zostali na tzw. listę Schindlera dzięki czemu uniknęli Zagłady.
Na podstawie historii fabryki i jej właściciela powstała książka australijskiego autora Thomasa Keneally'ego pt. "Arka Schindlera", następnie zekranizowana przez Stevene'a Spilberga jako "Lista Schindlera". Schindler kierował fabryką do roku 1945, kiedy to przejęło ją miasto, natomiast w roku 2005 trafiła do miasta Krakowa, po czym w roku 2007 została podzielona między Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Sztuki Współczesnej.